Tenis, Wimbledon

marți, 7 iulie 2009

Roger Federer este deja in istoria tenisului. La doar 27 de ani, elvetianul din Basel s-a alaturat duminica legendelor sportului alb, devenind cel mai titrat tenisman din istorie dupa ce si-a adjudecat al 15-lea trofeu de Grand Slam din cariera, al 6-lea pe iarba londoneza.
Sub privirile fostului detinator al recordului, americanul Pete Sampras, Federer a jucat un tenis inconstant, marcat de sclipiri geniale, dar si de erori monstruoase, fapt ce i-a permis adversarului sau, Andy Roddick, sa-i puna serioase probleme. Acesta a castigat primul set si a condus cu 5-2 in tie-break-ul setului secund, moment in care FedExpres-ul s-a pus in miscare cu adevarat si a intors meciul. La 2-1 la seturi toata lumea astepta previzibilul, dar Roddick a luptat pentru fiecare minge si a egalat situatia, trimitand partida in cel mai lung set decisiv din istoria turneelor de Grand Slam. Dupa 95 de minute de indarjire suprema, elvetianul s-a impus cu 16-14, redevenind lider mondial in dauna spaniolului Rafael Nadal, absent din pricina unei accidentari.

19-2 este scorul intalnirilor directe Federer - Roddick.
3 finale a disputat Roddick la Wimbledon, toate pierdute in fata lui Federer.